Potraviny a zemědělské produkty opatřené značkami evropského systému ochrany názvu produktů

Pardubický perník

Pardubický perník je pečený pekařský výrobek, který je vyráběn z pšeničné mouky, cukru, vaječného obsahu, včelího medu, ovocných džemů, rostlinných tuků, kakaa, směsi perníkového koření (skořice, koriandr, hřebíček, anýz, nové koření) a kypřidel. Pardubický perník je vyráběn ve dvou variantách:

a) Jako plněný sendvičový výrobek vyrobený spojením dvou stejných korpusů z perníkového těsta ovocnou náplní z džemů nebo tukovou náplní, případně jako korpus plněný ovocnými náplněmi z džemů nebo tukovými náplněmi. Výrobky jsou vždy potaženy tukovou nebo cukrovou polevou, případně čokoládou. Výrobek je balen do obalů, které zabezpečují hygienickou distribuci, bariéru proti kontaminaci a vysychání a umožňují potisk informacemi o výrobku.

b) Jako figurální perník vyráběný vykrajováním nebo vypichováním různých tradičních dvourozměrných (srdce, postavy chlapců či dívek v lidových krojích, koně, jezdci na koních, zvonky, vánoční stromky, auta, lokomotivy, hvězdy, různá zvířata, košíčky, pohádkové postavy, čtyřlístky, podkovy, kraslice, betlémy, vánoční motivy) nebo trojrozměrných tvarů (chaloupky, dózy, kolébky, sáně, kočáry a povozy s potahem i bez, knihy, různá zvířata, pantoflíčky, betlémy, košíčky, vánoční stromky) z perníkového těsta, který je po upečení potažen cukrovou nebo tukovou polevou, případně nepotahován a dále ručně zdoben cukrovou nebo tukovou polevou.

Výrobky jsou baleny do fólií, které zabezpečují hygienickou distribuci, bariéru proti kontaminaci a vysychání a umožňují opatřit výrobek etiketou s informacemi o výrobku.

Zeměpisná oblast: Zeměpisná oblast, kde je Pardubický perník vyráběn, je vymezena katastrálním územím města Pardubice včetně katastrálního území obce Spojil.

Zdroj: Úřad průmyslového vlastnictví